Multimetru Fluke 8508A cu 8½ cifre
Oct 09, 2022
Lăsaţi un mesaj
Introducere în Fluke 8508A:
FLUKE 8508A este un multimetru digital cu 8 ? rezoluție concepută pentru oamenii de știință în metrologi. Are o gamă largă de măsurare, precizie și stabilitate ultra-înaltă și este un instrument de bază esențial pentru laboratoarele de calibrare. Poate îndeplini cerințele stricte de analiză a incertitudinii ISO17025 și alte cerințe de verificare metrologică.
FLUKE8508A 8 jumătate de rezoluție digitală
Domeniile de măsurare a tensiunii DC și AC ale FLUKE8508A sunt de la 200mV la 1kV, acoperind toate nevoile dumneavoastră de măsurare a tensiunii. Rezoluția completă de 8.5-biți este disponibilă pentru toate intervalele, oferind rezoluții de până la 1nV. Lățimea de bandă de măsurare AC se extinde până la 1MHz. Combinând capacitățile sale excelente de liniaritate și măsurare rațională, FLUKE8508A poate înlocui divizoarele de tensiune Kelvin-Valley și standardele de transfer de tensiune AC/DC. Prin urmare, un singur instrument poate realiza soluții pentru mai multe aplicații, ceea ce vă îmbunătățește foarte mult eficiența muncii.
Capacitate de măsurare a curentului
Măsurarea curentului FLUKE 8508A dispune de un nou sistem proeminent de măsurare a curentului. Pentru prima dată, atinge o rezistență virtuală zero ohm la intrarea curentului. Aceasta înseamnă că influența instrumentului de măsurare asupra circuitului este mult redusă și practic este prezentă sarcina zero la punctul de măsurare. Capacitatea de măsurare a curentului a 8508A are un alt avantaj, făcând inutile schemele tradiționale de protecție complexe în măsurarea curentului, făcând măsurătorile mai fiabile, repetabile și cu un grad mai mare de încredere.
Gama de măsurare a curentului 8508A este de la 200mA la 20A, iar intervalul de frecvență este de la 1Hz la 100kHz, ceea ce este garantat pentru a satisface toate nevoile dvs. de măsurare, în special nevoile de măsurare a curentului ridicat la calibrarea calibratoarelor multifuncționale.
Capacitate de măsurare a Ohmului adevărat
*Intervalul de măsurare a rezistenței este de la 2W la 20GW, iar rezoluția este de până la 10nW. Este un sistem complet de măsurare a rezistenței. În plus, acest instrument are și o tensiune asociată mare de 200V și un curent mare de măsurare de 100mA.
Precizia și stabilitatea măsurătorilor de temperatură de rezistență la platină standard de referință
* Pentru a extinde și mai mult domeniul de activitate de măsurare, 8508A oferă, de asemenea, capacitatea de măsurare a temperaturii cu rezistență de platină cu 2, 3, 4-sârmă PRT sau SPRT cu rezistență standard de platină, interval de măsurare a temperaturii de la -200 grade la 660 de grade . Cu capacitatea de a oferi citiri simultane de temperatură și rezistență și capacitatea de a linializa ecuațiile ITS-90 și Callendar van Duesen, 8508A este un instrument ideal atât pentru măsurarea temperaturii, cât și pentru munca de calibrare a rezistenței la platină PRT. Ca și în cazul măsurătorilor de rezistență, tehnicile de inversare a curentului sunt utilizate în măsurătorile de temperatură pentru a elimina erorile de potențial termoelectric.
* Această flexibilitate mai mare extinde domeniul de aplicare al lucrărilor de măsurare de precizie. Și utilizarea 8508A va obține o incertitudine mai bună.
Măsurarea raportului de canal dublu oferă o capacitate de măsurare a transferului simplă și rapidă
Fluke 8508A dispune de măsurare ratimetrică cu două canale pentru livrarea ușoară și rapidă a capabilităților de măsurare. De exemplu, performanța excelentă a acestui sistem de măsurare a rezistenței nu se reflectă doar în indicatorii săi tehnici, ci și în atenția Fluke pentru tehnologia de măsurare. Când se face o măsurătoare de raport, același curent este forțat prin ambele rezistențe și doar circuitul de măsurare este comutat. În timpul măsurătorilor de rezistență, curentul de măsurare poate fi inversat pentru a elimina erorile cauzate de efectele termoelectrice.